Autor Tema: Penumbra Overture  (Pročitano 4814 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Hell

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 1462
    • Pogledaj profil
Penumbra Overture
« poslato: 28. april 2007, 12:24:30 »
http://www.penumbra-overture.com/

meni ovo izgleda do jaja.........jel igrao neko ovo...?
ili jel biste smeli da igrate ovo? :smile:
Zjuuu
 

zxa

  • Spam master
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 1185
    • Pogledaj profil
    • http://www.pes-serbia.net
Penumbra Overture
« Odgovor #1 poslato: 28. april 2007, 12:40:35 »
Igrao bih je po screenovima je odlicna :biggrin:
 

Hell

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 1462
    • Pogledaj profil
Penumbra Overture
« Odgovor #2 poslato: 28. april 2007, 12:49:07 »
chuo sam da su se ljudi srali u gace, pa bih i ja da nabavim ovo......... :biggrin:
Zjuuu
 

zxa

  • Spam master
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 1185
    • Pogledaj profil
    • http://www.pes-serbia.net
Penumbra Overture
« Odgovor #3 poslato: 28. april 2007, 13:22:15 »
Pa po slikama  i nije bas tako.mozda je uzmem :smile:
 

Hell

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 1462
    • Pogledaj profil
Penumbra Overture
« Odgovor #4 poslato: 28. april 2007, 15:12:43 »
Zjuuu
 

zxa

  • Spam master
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 1185
    • Pogledaj profil
    • http://www.pes-serbia.net
Penumbra Overture
« Odgovor #5 poslato: 28. april 2007, 15:49:58 »
Citat: Hell;170136
http://youtube.com/watch?v=pBPJKrR2K_c
Nista posebno mozda zvuk malo uplasi
 

Konfucije

  • إيسيل
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 1751
    • Pogledaj profil
    • http://www.pes-serbia.net
Penumbra Overture
« Odgovor #6 poslato: 28. april 2007, 20:50:49 »
Skinuo sam DEMO, ali mi jako slabo ide, glup sam za ovakve igre.
 

sladjan_992

  • Professional
  • ***
  • Poruke: 245
    • Pogledaj profil
Penumbra Overture
« Odgovor #7 poslato: 28. april 2007, 22:35:02 »
Ja ovo ne bih smeo da igram pa makar nikad vise ne ukljucio nijednu igricu :wall:
 

Hell

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 1462
    • Pogledaj profil
Penumbra Overture
« Odgovor #8 poslato: 29. april 2007, 08:23:18 »
Citat: Konfucije;170305
Skinuo sam DEMO, ali mi jako slabo ide, glup sam za ovakve igre.

heh...pa jel valja ishta...? :ph34r:
Zjuuu
 

sabre

  • Beginner
  • *
  • Poruke: 21
    • Pogledaj profil
Penumbra Overture
« Odgovor #9 poslato: 30. april 2007, 13:53:13 »
Penumbra

Nezavisna industrija igara sve češće uspeva da iznedri prave dragulje, igre koje mogu mirne duše da stanu rame uz rame sa budžetnim naslovima koji se prodaju za visoke svote novca. Činjenica je da sve češće potpuno besplatno možemo dobiti sjajne igre koje su često, ako ne po produkcionim vrednostima, a ono po originalnim idejama i trudu koji je očigledno uložen u njihovo stvaranje, zaista vredne pažnje i mogu nam pružiti sate kvalitetne zabave. Jedan od timova koji svakako zaslužuje pažnju kada govorimo o ovakvim naslovima jeste Frictional Games iza kojeg već stoje neki zanimljivi naslovi kao što su Fiend (2d horor igra, inspirisana književnim delima H. P. Lavkrafta) i Energetic (obrazovno ostvarenje o energiji i načinima njenog stvaranja i potrošnje).
Nezavisna industrija igara sve češće uspeva da iznedri prave dragu- lje, igre koje staju rame uz rame sa budžetnim naslovima.

Treća igra ovog studija nastavlja stopama Fienda, u pokušaju da stvori zaista zastrašujuće igračko iskustvo koje će u vama izazvati stravu i zalediti vam srž u kostima. Penumbra je zaista jedna od najjezivijih igara koje ste imali prilike da vidite, atmosferična avantura koja će vas, posebno ako je igrate u mraku, u kasnim večernjim satima, naterati da se osvrćete oko sebe, drhtavim rukama brišući znoj sa čela. Za razliku od većine survival horror ostvarenja, Penumbra nikako nije akciona igra u kojoj ćete upucavati horde izvitoperenih monstruma. U pitanju je avantura u kojoj igrate potpuno bespomoćno ljudsko biće koje se sreće sa raznim strahotama, ali umesto sile svojih mišića, jedino što možete da upotrebite da biste preživeli jesu vaše vijuge i pojedini predmeti iz okoline.
Jedna od odlično urađenih stvari jeste interakcija sa okolinom.

Radnja igre smeštena je u podzemni kompleks na Grenlandu, u koji ste zabasali u potrazi za svojim ocem. Kratka uvodna animacija pokazuje kako ste, nakon smrti majke, pronašli pismo svog nestalog oca, kao i ključ za sef u banci, gde ćete pronaći i knjigu na nekom nepoznatom jeziku, kao i očeve beleške. Posle nekog vremena glavni junak odlazi u pomenutu bazu gde se gubi svaki trag njegovom ocu i, potpuno nepripremljen na ono što ga čeka, silazi u mračni kompleks. Međutim, kako vreme odmiče, shvatićete da ste se našli u pravoj penumbri, prostoru između poznatog i nepoznatog u kojem se prepliću san i java. Fokus igre je na istraživanju okoline i rešavanju zagonetki. Tako ćete tokom lutanja po mračnim hodnicima nailaziti na razne stravične prizore i izobličene monstrume, ali, kako ste, kao što smo već pomenuli, potpuno bespomoćni, tačnije nenaoružani, moraćete da reagujete u trenutku da biste pronašli izlaz iz situacije i sačuvali živu glavu. Na primer, ako naiđete na neko neprijateljski nastrojeno biće, otvoreni sukob neće vam pomoći. Naprotiv, moraćete ili da pronađete način da pobegnete (na primer, da utrčite u obližnju prostoriju i zamandalite vrata) ili da nekako iskoristite predmete iz vaše okoline. Sjajna stvar je što dosta ambijentalnih zagonetki možete da rešite na više načina. Na primer, ako naiđete na neku prepreku, najčešće možete da pokušate da je uklonite ili onesposobite na neki način, ali možete i da pronađete alternativni put, tačnije da je potpuno zaobiđete.
Atmosferična muzika, efekti smene svetlosti i senke i povremena zamućenja – sve je na svom mestu i podiže uverljivost.

Prema rečima tvoraca, na stvaranje ovog naslova umnogome ih je inspirisao serijal igara Silent Hill, kao i filmovi poput „Aliena” i „Lost Highwaya”. Ovi uticaji vidljivi su pre svega u celokupnoj atmosferi igre, stalnom osećaju da vas neko proganja i neizvesnosti jer nikada ne znate šta se krije iza sledećeg ćoška. Polumrak, uski, klaustrofobični hodnici, zvukovi koji vas stalno teraju na oprez i savršeno tempirani događaji tokom igre zaista veoma uspešno ulivaju strah u kosti, mnogo više nego što bi to bio slučaj da vas igra stalno zasipa hordama zombija koje treba upucati. Stalna napetost i iščekivanje mnogo bolje pojačavaju otkucaje vašeg srca i izazivaju onaj osećaj jeze koji samo vrhunski naslovi mogu da probude.
Jedna od takođe odlično urađenih stvari u igri jeste i interakcija sa okolinom. Naime, sa skoro svim objektima na koje nailazite može nešto da se uradi. Otvaraćete ormare, kutije ili fioke u potrazi za korisnim predmetima, koristiti nameštaj da biste zabarikadirali vrata dok vas juri neka spodoba, slagati stolice ili kutije da biste se popeli do neke visoke površine...

Ipak, stvar koja najviše iznenađuje i, slobodno možemo reći, oduševljava kod Penumbre, imajući u vidu da je u pitanju besplatna igra na kojoj je radio tim od četiri čoveka (doduše uz pomoć nekih prijatelja i entuzijasta koji su im se kasnije priključili), jeste to što tehničke karakteristike ovog naslova gotovo u potpunosti odgovaraju zahtevima modernog vremena. Grafika je zaista sjajna, 3D engine koji su ovi momci kreirali u potpunosti zadovoljava sve potrebe, a realistična fizika samo još više doprinosi ukupnom osećaju da vas igra sve više uvlači u sebe kako odmičete dalje. Atmosferična muzika, efekti smene svetlosti i senke i povremena zamućenja – sve je na svom mestu i podiže uverljivost.

Na kraju moramo pomenuti da ipak postoje stvari koje odaju da se ne radi o klasičnom ostvarenju. Prva je činjenica da je igra veoma kratka i može da se završi za jedan dan aktivnog igranja. Druga je kraj igre. Ne bismo da vam odajemo ništa, ali pomenućemo samo da je završetak ostao veoma otvoren, te se poruke posetilaca na forumima na zvaničnom sajtu igre najšešće bave spekulacijama o tome da li je zaista u pitanju kraj ili momci iz Frictional Gamesa planiraju da izdaju i nastavke. Prema objašnjenjima na sajtu, igra je pravljena prvenstveno kao prezentacija mogućnosti enginea koji su stvorili, svojevrsna demonstracija njegovih osobenosti, koja je međutim prerasla okvire pukog demoa. Možemo samo da se nadamo da će veliki odziv i uspeh koji je Penumbra ostvarila kod publike doprineti tome da se igra produži na neki način, bilo izdavanjem duže verzije bilo objavljivanjem nastavka. Ona to svakako zaslužuje jer i ovako može da stoji rame uz rame sa naslovima za koje plaćamo ne male svote novca, pružajući zaista sjajno igračko iskustvo.

(preuzeto sa sajta Sveta kompjutera)

P.S.  Jovan Ercic, koja je opisivala igru, ocijenila ju je sa 80.
 

Hell

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 1462
    • Pogledaj profil
Penumbra Overture
« Odgovor #10 poslato: 30. april 2007, 14:05:55 »
moram da je imam! :smile:
Zjuuu
 

novosel_ane

  • Professional
  • ***
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Penumbra Overture
« Odgovor #11 poslato: 2. maj 2007, 15:22:04 »
Igra je dobila solidne ocjene:

http://www.gamerankings.com/htmlpages2/934076.asp

al nije ocjenjena od onih kojima vjerujem (IGN, GameSpot).
Mislim da ima boljih igara u ovom zanru.
 

MLADEN

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 568
    • Pogledaj profil
Penumbra Overture
« Odgovor #12 poslato: 2. maj 2007, 15:27:31 »
ja imam penumbra,mislim da je to prvi deo...skinuo sam ga besplatno sa neta i mrzelo me da se mucim sa njim
 

Hell

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 1462
    • Pogledaj profil
Penumbra Overture
« Odgovor #13 poslato: 16. februar 2008, 00:24:58 »
izasao je novi, black plague....

Zjuuu
 

boleza

  • Top player
  • ****
  • Poruke: 393
    • Pogledaj profil
Penumbra Overture
« Odgovor #14 poslato: 16. februar 2008, 13:05:14 »
Ova igra je mnogo dobra! E ljudi samo su dva coveka pravila ovu igra jbt!